يکشنبه, 5 بهمن 1399
  • ساعت : ۱۳:۵۲:۲۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ 
  • کد خبر : ۱۹۵۱۳۷
خلاصه گزارش جلسه علنی شماره (9) روز سه‌شنبه مورخ 3. 4. 1399 مجلس شورای اسلامی

الف) گزارش رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد مسائل اقتصادی کشور:

جناب آقای دکتر پورابراهیمی رئیس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گزارش مبسوطی را پیرامون مسائل اقتصادی کشور در حوزه سیاستهای ارزی و چالش‌های پیش‌روی آن و راهکارهای برون رفت از محدودیت‌های ارزی و نحوه تخصیص ارز یارانه‌ای و نقش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به این اهداف بیان نمودند. در ادامه جلسه رئیس محترم مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود و برنامه‌های مجلس را برای برون رفت از مشکلات اقتصادی و رونق تولید بیان نمودند که بخشی از سخنان ایشان مربوط به وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی به شرح ذیل می‌باشد:

«..... در حوزه بازار بورس باید عزیزانمان در دولت توجه داشته باشند و ما هم در کمیسیون اقتصادی مجلس تلاش خواهیم کرد که بازار بورس را عمق ببخشیم. بازار بورس هم باید عمق داشته باشد و هم بین عرضه و تقاضا به عرضه اولویت دهیم و نقدینگی که در بورس جذب می‌شود به سمت تولید سوق داده شود تا هم اشتغال پایدار و هم کنترل تورم ایجاد شود....»

ب) بررسی مسائل داخلی کشور با حضور مسئولین مربوطه:

وزیر محترم کشور گزارش مبسوطی را پیرامون اوضاع داخلی و امنیتی کشور ارائه نمودند. در ادامه جلسه تعدادی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به بیان دیدگاه‌های خود درخصوص مباحث مطروحه پرداختند. سپس وزیر محترم کشور توضیحات تکمیلی را در مورد مسائل ارائه شده و پاسخگویی به سؤالات نمایندگان بیان نمودند.

ج) نطق نمایندگان:

بخشی از سخنان جناب آقای عنابستانی نماینده محترم مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی مرتبط با وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی که در نطق خود بیان نمودند:

«.... بار مالیات باید از دوش تولید و سرمایه‌های مولد بر دوش سرمایه‌های راکد و واسطه‌ای منتقل شود. مالیات باید از عواید سرمایه، عواید مسکن، خانه‌های خالی، زمین و معادن رها شده، خانه‌ها و ماشین‌های لوکس گرفته شود. اگر قرار است که جهش تولید اتفاق بیافتد باید به تولید کننده یارانه بدهیم نه اینکه از او مالیات هنگفت بگیریم....»

بخشی از سخنان جناب آقای علیپور نماینده محترم مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی مرتبط با وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی که در نطق خود بیان نمودند:

«..... تذکر به وزرای محترم امور خارجه، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک کشور، رقبای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با دور زدن کریدور ترانزیتی شرق و غرب یعنی بازرگان بزرگترین مرز زمینی کشور، ظرفیت استراتژیکی آن را کم اثر می‌کنند. غفلت از این موضوع به هیچ وجه پذیرفتنی نیست....»

د) اعلام وصول:

1- طرح جهش تولید دانش بنیان

2- طرح مدیریت تعارض منافع

3- طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران

4- طرح حمایت از اقتصاد ملی و رونق تولید در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا

5- طرح اصلاح نرخ ارز مبنای حقوق ورودی

6- طرح ساماندهی سیاستهای حمایتی

7- طرح ارتقای حکمرانی در حوزه ریال

8- طرح مالیات بر عایدی سرمایه

9- طرح تخصیص ارز با نرخ ترجیحی به کالاهای اساسی

10- طرح اصلاح و الحاق موادی به قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

11- طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران

12- طرح اصلاح تبصره (1) ماده (38) قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

13- طرح مبارزه با جرایم اقتصادی

14- طرح تشکیل ستاد جذب سرمایه‌های داخلی و صدور مجوز ایجاد واحدهای تولیدی

هـ) تذکرات نمایندگان:

از تذکرات کتبی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به مسئولین دستگاه‌های اجرایی کشور که توسط یکی از دبیران هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی قرائت گردید:

1- تذکر جناب آقای حاجی دلیگانی نماینده محترم مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره‌ی «لزوم صیانت از سرمایه‌های انسانی و پولی کشور و استفاده از امکانات زیرساخت‌های ملکی شعب مؤسسات اعتباری منحل شده»

2- تذکر جناب آقای ابوترابی نماینده محترم مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره‌ی «لزوم بازنگری در محاسبه ارزش سهام مؤسسه مالی و اعتباری مهراقتصاد در ادغام با بانک سپه»

3- تذکر جناب آقای دکتر میرمحمدی نماینده محترم مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره‌ی «ضرورت تشکیل فوری جلسه با حضور صاحبنظران و کارشناسان عالی اقتصادی از دانشگاه، مجلس و بخش خصوصی جهت ارائه راهکارهای عملی و فوری تثبیت بازار ارز با توجه به آثار زیان‌بار تورمی آن»

4- تذکر جناب آقای نصیرایی نماینده محترم مردم فردوس در مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره‌ی «علل تعلل بانکها در اجرای قانون تسهیل تسویه بدهی شبکه بانکی برای تولیدکنندگان»

5- تذکر حجت‌الاسلام والمسلمین جناب آقای ذاکر نماینده محترم مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره‌ی «لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و جلوگیری از فراهم نمودن زمینه فرار سرمایه‌گذاران به خارج از کشور»

- در ادامه جلسه علنی امروز، جناب آقای کوهساری نماینده محترم مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی چنین فرمودند:

«.... بحث سرمایه‌گذاری دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی که متأسفانه در استان گلستان در چند دهه اخیر در حد صفر است به ویژه در دو شهرستان آزادشهر و رامیان که تقاضا می‌کنم معاونت سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد و دارایی میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در استان گلستان را جهت اطلاع نمایندگان در اختیار آنها قرار دهند....»

ی)تاریخ تشکیل جلسه علنی آتی:

در پایان جلسه علنی امروز، تاریخ تشکیل جلسه علنی آتی مجلس شورای اسلامی ساعت 8 صبح روز یکشنبه مورخ 15/4/1399 اعلام گردید

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    5.7.13.0
    V5.7.13.0