اخبار
خلاصه گزارش جلسه علنی شماره (137) روز سه‎شنبه مورخ 7/6/1396 مجلس شورای اسلامی

بسمه تعالی
خلاصه گزارش جلسه علنی شماره (137) روز سه‎شنبه مورخ 7/6/1396 مجلس شورای اسلامی
الف – مصوبات:
1- گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد «لایحه تشکیل سازمان صنایع دریایی نیروهای مسلح» مطرح و ابتدا کلیات آن تصویب، سپس برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع گردید.
2- گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد روند اجرای برجام، قرائت گردید.
3- گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مورد «لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان» مطرح و به تصویب رسید.
4- گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد « لایحه موافقتنامه همکاری‎های اقتصادی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اسلوونی» مطرح و به تصویب رسید.
5- تقاضای تحقیق و تفحص از صدور مجوز واگذاری معادن و نظارت بر برداشت از منابع معدنی و وصول و هزینه کرد حقوق دولتی در استان‎های همدان، مرکزی، کرمان، یزد و آذربایجان غربی و سایر استان‎های دارای منابع معدنی، به تصویب رسید.
ب– نطق نمایندگان:
بخشی از سخنان جناب آقای پوربافرانی نماینده محترم مردم نائین در مجلس شورای اسلامی مرتبط با وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی که در نطق خود بیان نمودند:
    «..... خصوصی‎سازی از مهمترین محورهای کمک به رشد اقتصادی است، البته اجرای اصل (44) نباید به حراج گذاشتن بیت‎المال باشد.... حمایت از تولید با حذف موانع بیمه‎ای و مالیاتی و با توجه به حقوق کارگر و کارفرما، محقق خواهد شد... سیاست‎های غلط در حوزه بانکداری آن هم با نام بانکداری اسلامی، شایسته نظام اسلامی نیست. چرا عده‎ای دانه درشت در دریافت تسهیلات که در مسیر خود به کار گرفته نمی‎شود و در فرار مالیاتی و عدم بازپرداخت تسهیلات، پیش قدم هستند، ولی بسیاری از مردم برای دریافت اندک تسهیلات بانکی، هفت‎خان رستم را طی می‎کنند و در پرداخت مالیات و بازپرداخت وام‎ها، قربانی می‎شوند....»
بخشی از سخنان جناب آقای داداشی نماینده محترم مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی مرتبط با وظایف وزارت امور اقتصادی و دارایی که در نطق خود بیان نمودند:
    «..... هشدار می‎دهم به سازمان خصوصی‎سازی که به اموال ملت و دولت، آتش حراج نزنید....»
ج– اعلام وصول:
1- طرح اصلاح ماده (23) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی.
2- لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور مصوب 1351.
3- استرداد «لایحه اجاره و استملاک اتباع و دولت‎های خارجی و سازمان‎های بین‎المللی در جمهوری اسلامی ایران.
د – انتخاب ناظرین در مجامع و شوراها:
جنابان آقایان دکتر هاشمی و دکتر فرشادان و سرکار خانم محمودی نمایندگان محترم مردم میاندوآب، سنندج و شهرضا در مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی انتخاب شدند.
و – تذکرات نمایندگان:
- در ادامه جلسه علنی امروز، سرکار خانم حسینی نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی چنین فرمودند:
   «.... تذکر به رئیس کل بانک مرکزی و وزیر محترم اقتصاد، در خصوص ضرورت تدوین آئین‎نامه نحوه تبلیغات برای ارائه خدمات پولی و بانکی براساس بند (ت) ماده (14) قانون برنامه ششم توسعه می‎باشد که اکنون از مهلت قانونی تدوین آن می‎گذرد و می‎دانیم که منشأ بسیاری از نابسامانی‎ها در بازار غیرمتشکل پولی همین موضوع تبلیغات
بوده است....»

- جناب آقای ملکشاهی نماینده محترم مردم کوهدشت در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی چنین فرمودند:
    «.... تذکر به وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، درخصوص رفع مشکل سپرده‎گذاران مؤسسه مالی آرمان در استان لرستان است که علی‎رغم پیگیری‎های نمایندگان محترم و وعده‎های بانک مرکزی، کماکان لاینحل مانده است، هرچند که شما تازه شروع به کار کرده‎اید، ولی انتظار داریم در جهت پرداخت اصل سپرده و سود سپرده‎گذاران مطابق قرارداد منعقده، دستور ویژه صادر شود...»
ی - تاریخ تشکیل جلسه علنی آتی:
در پایان جلسه علنی امروز، تاریخ تشکیل جلسه علنی آتی مجلس شورای اسلامی ساعت 8 صبح روز چهار‎شنبه مورخ 8/6/1396 اعلام گردید.

 
 
امتیاز دهی
 
 

^